wtorek, 22 marca 2016


Droga Uście Gorlickie - Gładyszów

Tym postem rozpoczynamy wycieczkę z Uścia Gorlickiego do Bardejowa. Jest to pierwsza z czterech części podróży. Zapraszam na wycieczkę. :-)


Długość pokonanego odcinka drogi: 10,5 km

Jesteśmy w Uściu Gorlickim przy głównym skrzyżowaniu w mieście, mamy do wyboru 2 kierunki jazdy, jeden prowadzi do Gładyszowa, a dalej do Koniecznej, w której znajduje się granica polsko - słowacka, a drugi do Ropy (naftowej?), a dalej do Gorlic i Grybowa. 

Tutaj znak raczył nas poinformować, że jadąc tą drogą dojedziemy do koniecznej, a tamten to co?
Chmury wyglądają burzowo, jednak nie dopadnie nas ona.


Jak myślicie, gdyby na ten most wjechał 40 tonowy TIR, to co stałoby się z tym mostem?


Zdjęcia były robione około 8 miesięcy temu, porównajcie sobie ceny paliw z tamtego okresu do dzisiejszych cen, spora różnica, co nie? Mam nadzieję, że czytając ten post za kilka miesięcy, to ceny nie dorównają tym widocznym na znaku.
8 km do celu.Coraz rzadszy widok w Polsce...


UWAGA! Przejście dla zwierząt gospodarskich. ;-)


Wjeżdżamy do Gładyszowa, zwróćcie uwagę na znak, nazwa miejscowości zapisana jest w języku łemkowskim i czyta się ją "gładysziw". W szczególności rzuca się w oczy charakterystyczna litera "Ґ", która stosowana jest także w języku ukraińskim i wymawiana jest jak "g". Literę "Г" w obu tych językach wymawia się jak "h" i można uznać to za odpowiednik polskiej litery "h", a cyrylickie "X" jest odpowiednikiem "ch". Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ w języku rosyjskim, a także w wielu innych językach słowiańskich zapisywanych cyrylicą, np. w białoruskim, serbskim, macedońskim, bułgarskim itd. literę "Г" wymawiamy jak "g".


Na pierwszy rzut oka absurdalny może wydawać się fakt istnienia sygnalizacji świetlnej w tym miejscu, ale gdy dokładniej zwrócimy uwagę na to skrzyżowanie zauważymy bardzo słabą widoczność tutaj.

Koniec, pozdrawiam. :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz